Ogłoszenie
Szanowni Rodzice
Rekrutacja do Przedszkola nr 8 na rok szkolny 2025/2026 odbywa się w dniach od 04.03.2025r. do 24.03.2025r.
Szczegółowe zasady rekrutacji są umieszczone na stronie internetowej przedszkola: www.przedszkole8.gniezno.pl w zakładce „Rekrutacja 2025/2026” oraz na tablicy w hollu przedszkola.
Zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej poprzez stronę www.nabor.pcss.pl/gniezno
Wnioski w formie papierowej dostępne są w biurze dyrektora.
Wypełnione wnioski wraz z wymaganymi załącznikami i oświadczeniami należy składać w biurze dyrektora w godzinach:
poniedziałek i wtorek 8:00 – 13:00 i 15:00 – 16:00
oraz od środy do piątku 8:00 – 13:00.
Poniedziałek 24.03.2025r. do godz. 15:00.
POZNAJEMY PROCES POWSTANIA CHLEBA
"Mądre Sówki” i „Wesołe Skrzaty” pojechały do Fałkowa, żeby poszukać odpowiedzi na pytania: Skąd się bierze chleb? Na czym polega praca piekarza? Po co zagląda do piekarni kot?
Dzięki uprzejmości Pana Pawła - taty Adama udaliśmy się na wycieczkę do Piekarni Rzemieślniczej Państwa Dzieńkowskich. Tutaj pieczywo powstaje z naturalnych składników tak, jak dawniej. Na początku nauczyliśmy się rozróżniać typy mąk, później poznaliśmy maszyny, które wyrabiają ciasto. To takie Thermomixy w wersji XXXXL. Dzięki pracownikom, poznaliśmy kolejne etapy wypieku chleba. Największą atrakcją wycieczki było własnoręczne, nadanie kształtu ciasta przed włożeniem do garowni, a później do pieca. Gotowe pieczywo zabraliśmy do naszych domów. Na zakończenie pracy zostaliśmy poczęstowani pysznymi ciasteczkami. Palce lizać!!!
To była bardzo ciekawa wycieczka.
A kot? Co robi kot?
Pilnuje, żeby nie prześliznęła się żadna mysz!
„KULTURKA”
Teatr „Kulturka” jest atrakcją, którą dzieci uczęszczające do naszego przedszkola cieszą się każdego miesiąca. Za każdym razem występy aktorów są miłym i ciekawym przeżyciem dla naszych przedszkolaków. Oprócz poszerzania wiedzy, słownika, doświadczeń wzrokowych, słuchowych i estetycznych, uczą dzieci jak należy się zachować podczas wystąpień na żywo.
Tym razem teatr „Kulturka” przyjechał do nas ze spektaklem pt. „Cały rok Barok”. Dzieci miały okazję przenieść się w świat sztuki epoki baroku – malarstwa, rzeźby i muzyki. Poznały skrzypce, fagot i klawesy – instrumenty na których grali muzycy 400 lat temu. Pięknie zdobione, złote suknie wzbudziły zachwyt w oczach dziewczynek, a kolorowe rajstopy na męskich barokowych nogach zaskoczyły przedszkolaków.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny występ teatru „Kulturka” Czym tym razem nas zaskoczy?
Konkurs przedszkolny „Moje Królewskie Gniezno”
26 lutego Milenijnego Roku Koronacji Królewskich w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyła się XIII edycja konkursu wiedzy pt. „Moje Królewskie Gniezno”.
Przedszkole nr 8” Mali Polanie” we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie i Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna zaprosiły do wzięcia w nim udziału dzieci z gnieźnieńskich przedszkoli. Patronat honorowy nad konkursem objął Prezydent Miasta Gniezna Pan Michał Powałowski , a patronat medialny tygodnik „Przemiany na Szlaku Piastowskim” i „Radio Gniezno”.
„Moje Królewskie Gniezno" to konkurs, który ma na celu odkrywanie bogactwa regionalnego, dziedzictwa kulturowego, rozbudzenie i rozwijanie zainteresowania dzieci swoim miastem i regionem a także wykazanie się znajomością historii.
Do udziału w konkursie przystąpiło 8 gnieźnieńskich przedszkoli: Niepubliczne Przedszkole Integracyjne” Mistrzowie Zabawy” oraz Przedszkole nr 6, 8, 9, 10, 13, 14, 15.
Razem z reprezentantami inicjatorów konkursu, szesnastu uczestników przystąpiło do zadań. Rywalizacja była bardzo wyrównana, dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat swojego miasta. Jury w składzie: Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna - Pan Piotr Wiśniewski, Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu - Pan Dariusz Banicki, pełniąca obowiązki dyrektora Przedszkola Nr 8 „Mali Polanie” - Pani Dąbrówka Langner ogłosiło remis dla uczestników konkursu i pogratulowało dużej wiedzy.
Przy okazji tego spotkania odbyło się ogłoszenie wyników międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego adresowanego do dzieci sześcioletnich pt. „Portret Bolesława Chrobrego”. Jego pokonkursową ekspozycję prac można było podziwiać w holu Miejskiego Ośrodka Kultury. Uczestnicy konkursu wykonali portret króla, z wybranego przez siebie materiału w formie pracy przestrzennej. Specjalnie powołane jury w składzie: Pani Elżbieta Krawczyńska - malarka, członkini Klubu Plastyka przy Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie, Pani Dąbrówka Langner – p. o. dyrektora Przedszkola nr 8 i Pan Piotr Wiśniewski– Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna uwzględniając kreatywność wyobraźnię i estetykę wykonania pracy wyłonili zwycięzców.
Wyróżnienia otrzymali:
Nina Krzemińska – Przedszkole nr 6 „Polne Kwiaty”
Paulina Pytlowska – Przedszkole nr 8 „Mali Polanie”
Oskar Roszak – Przedszkole nr 9 „Leśne Ludki”
III miejsce: Rozalia Nowak – Niepubliczne Przedszkole Integracyjne –„Mistrzowie Zabawy”
II miejsce: Zosia Żabczyńska – Przedszkole nr 17
I miejsce: Martyna Albinowska – Przedszkole nr 13 „Gniazdo Orląt”.
Natomiast laureatami nagrody specjalnej ufundowanej przez Dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna zostali:
Martyna Albinowska – Przedszkole nr 13 „Gniazdo Orląt”,
Zosia Żabczyńska – Przedszkole nr 17 „Piastowska Gromada”,
Maja Danielewicz – Przedszkole nr 1 „Wesołe Nutki”.
Pan Prezydent Michał Powałowski zaproszony na scenę zaspokoił ciekawość dzieci odpowiadając na ich liczne pytania dotyczące życia prywatnego a także funkcji, którą pełni. Pod koniec spotkania podsumował wyniki konkursu, podziękował wszystkim reprezentantom, pogratulował odwagi i wiedzy oraz wręczył nagrody.
Pan Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Dariusz Banicki wręczył dyplomy, a Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Pan Piotr Wiśniewski wręczył pamiątkowe statuetki.
Pani Ewa Jaworska, kierowniczka Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, koordynatorka akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, opowiedziała o czasach, w których królowie nie potrafili czytać a pisane ręcznie książki były drogie, jak prawdziwe skarby. Zaprosiła też dzieci do biblioteki, w której dzisiaj każdy może zupełnie za darmo wypożyczyć interesujące go pozycje książkowe.
Pani Dąbrówka Langner – Dyrektor Przedszkola nr 8 „Mali Polanie” w Gnieźnie na koniec tego spotkania, skierowała słowa podziękowań do wszystkich dzieci, nauczycieli, rodziców, organizatorów, sponsorów i zaproszonych gości.
Podczas konkursu można było podziwiać rekwizyty z epoki średniowiecza wykonane własnoręcznie przez grupę rekonstrukcyjną: „Gniezno”.
DZIEŃ OTWARTY
Dnia 12 lutego w naszym przedszkolu odbył się dzień otwarty dla dzieci i rodziców, którzy od września rozpoczną przygodę z przedszkolem. Na maluchy czekało wiele atrakcji. Już w drzwiach, w regionalnych strojach, gości witały dwie małe Polanki. Dziewczynki zapraszały do wspólnej zabawy, zwiedzenia placówki i zapoznania się z nauczycielami. W przestronnych, dobrze wyposażonych salach, dzieci mogły podejmować różnorodne działania. Począwszy do zabaw plastycznych, muzyczno-tanecznych, zajęć z robotyki, gimnastycznych, na grach dydaktycznych kończąc. Mali goście z chęcią doświadczali nowych rzeczy, zwiedzali pomieszczenia, bawili się zabawkami, wybierali te, które były dla nich najciekawsze.
Dzień otwarty zorganizowany w naszym w przedszkolu był bardzo dobrą okazją, by pokazać dzieciom, jak będzie wyglądał ich dzień, gdy mama i tata pójdą do pracy. To czas, by dzieci poczuły się bezpiecznie, poznały otoczenie, rówieśników i swoją panią, aby czas spędzony w przedszkolu już od pierwszych dni był przyjemny i bezstresowy.