18.05.2020r. Na wiejskim podwórku

21.05.2020r. Wesoły konik

22.05.2020r. Zwierzęce przysmaki

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu będziemy zgłębiać informacje na temat krów, koni, owiec i innych zwierząt z wiejskiego podwórka. Przedszkolaki poznają nazwy zwierząt, ich odgłosy oraz upodobania żywieniowe. Zajęcia będą bogate w zagadki słuchowe i wzrokowe, dzieci będą mogły nauczyć się rozpoznawania  i nazywania „dzieci” zwierząt z wykorzystaniem filmów edukacyjnych. Przedszkolaki dowiedzą się również, jakie przetwory wykonuje się z mleka i jak ważne jest spożywanie nabiału dla zdrowych kości. Przez wysłuchanie przygotowanych krótkich tekstów literackich będziemy mogli kształtować umiejętność budowania wypowiedzi poprawnej gramatycznie oraz wdrażać do uważnego słuchania utworu. Podczas realizacji tematu kompleksowego „Zwierzęta z wiejskiego podwórka” będziemy rozwijać dziecięcą spostrzegawczość, pamięć, percepcję słuchową i wzrokową.

Jak wspierać dziecko?

Dzieci bardzo lubią kontakt ze zwierzętami, lubią je naśladować i wcielać się w ich role. Może zabawa w wiejską zagrodę przypadnie im do gustu? Wystarczy zbudować płot, np. z plasteliny i zapałek, oraz wykonać zwierzątka – mogą być ulepione z plasteliny lub narysowane i wycięte z kartonu. Taka zabawa pomoże w utrwalaniu nazw zwierząt oraz dźwięków, jakie wydają te zwierzęta.

Warto porozmawiać o... traktowaniu zwierząt.

Jest to bardzo ważny element realizacji tematu. Empatię do istot żywych – zwierząt – powinniśmy budować od najmłodszych lat. Należy też zaznaczyć, że nie wolno dotykać obcych zwierząt, nie należy ich drażnić dla własnego bezpieczeństwa. Warto nauczyć dziecko kochać i szanować przyrodę oraz żyć z nią w zgodzie. Ważne jest też, by porozmawiać o tym, jak należy traktować, jak nosić, głaskać i zachowywać się przy zwierzętach, które sami posiadamy  lub które mają osoby z bliskiego otoczenia.

Szanowni Państwo, propozycje zajęć z dziećmi do pracy w domu zostaną Państwu wysłane odpowiednio wcześniej na cały tydzień na naszą grupę Messenger lub mail prywatny.