27.04. Mój dom.
28.04. Moja ulica i miejscowość.
29.04. Flaga Polski.
30.04. Polska-moja Ojczyzna.

Drodzy Rodzice!

Pojęcia kraj czy ojczyzna to dla przedszkolaków słowa abstrakcyjne. Ich wyjaśnienie trzeba rozpocząć od tego, co dziecku bliskie i znajome – rodzina, dom, ulica czy miejscowość. Jest to bazą do tematu o ojczyźnie, symbolach narodowych, tradycjach, folklorze. Uczestnictwo dzieci w lokalnych uroczystościach organizowanych z okazji ważnych rocznic, świąt czy wystaw kształtuje w przedszkolakach poczucie tożsamości narodowej. Symbole narodowe, tradycje i święta łączą obecne pokolenia z przeszłymi, kształtują poczucie przynależności do określonej większej grupy.

Jak wspierać dziecko?
Warto uczestniczyć razem z dzieckiem w lokalnych uroczystościach organizowanych z okazji obchodów różnych świąt narodowych, wystaw czy ważnych rocznic. Czytanie legend, zwiedzanie miejsc istotnych dla danej miejscowości oraz opowiadanie historii z nimi związanych rozwiną poczucie przynależności do większej wspólnoty. W ten sposób kształtuje się w dziecku tożsamość narodową.

Warto porozmawiać o... miłości do ojczyzny.
Warto rozmawiać z dzieckiem o tym, czym jest ojczyzna, i jak w praktyczny sposób możemy wyrażać swoją miłość do naszego kraju. Należy kształtować świadomość, że ojczyzna to wszystko, co nas otacza – nasz dom, nasze podwórko, sąsiedzi, przedszkole, pani nauczycielka, koleżanki i koledzy, sklep i pani sprzedawczyni. Dbając o to, co wokół nas, oraz starając się, by nam wszystkim się dobrze żyło, pokażemy swoją miłość do ojczyzny.

Warto poczytać...
W. Chotomska, Legendy polskie, Literatura
J. Olech, E. Bąk, Kto ty jesteś?, Wytwórnia
Opracowanie zbiorowe, Baśnie i legendy polskie, Nasza Księgarnia

Materiały do pracy z dziećmi prześlemy Państwu wiadomością e-mail ( Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ).
Pozdrawiamy 😊