Przykładowe treści

 

LOGOPEDA RADZI:

DROGI RODZICU poniżej przedstawiam etapy terapii logopedycznej:

1.Terapię logopedyczną rozpoczyna się od ćwiczeń narządów mowy, które mają usprawnić głównie pracę języka i warg, by umożliwić prawidłową wymowę głoski. 2.Równocześnie z takimi ćwiczeniami należy usprawniać słuch fonematyczny ( fonemowy), który pozwala różnicować głoski. Jest to szczególnie ważne w przypadku substytucji głosek. 3.Potem następuje etap wywołania głoski. 4.Kolejny etap to żmudny proces utrwalania dźwięku: najpierw w izolacji, potem w sylabach i wyrazach. 5.Terapia jest zakończona, jeżeli dziecko realizuje poprawnie głoskę w mowie spontanicznej (w czasie codziennych czynności). Efekty terapii uzależnione są między innymi od: 1.Częstotliwości i systematyczności ćwiczeń. 2.Zaangażowania, cierpliwości rodziców i współpracy z logopedą. 3.Motywacji dziecka do spełnienia zaleceń (dostosowanie formy ćwiczeń do potrzeb dziecka, dbanie o atrakcyjność ćwiczeń, wprowadzenie elementów zabawy). 4.Stworzenia właściwych warunków do ćwiczeń (wyciszone miejsce, poświęcenie wyłącznej uwagi dziecku przez 15-20 minut dziennie). 5.Zauważenia i docenienia najmniejszych sukcesów dziecka. Poniżej podaję podstawowe ćwiczenia narządów mowy do utrwalania prawidłowej wymowy głosek: s,z,c,dz.

1.Wargi ćwiczenia na samogłoskach, rozciąganie i zwężanie warg -na przemian, to samo z wymową u-e, krzywienie ust w lewo, prawo. 2.Język wysuwanie języka na brodę i cofanie do buzi płaskiego, oblizywanie dolnej wargi, oblizywanie dolnych zębów, wahadełko (język w kącikach ust), język unosimy i opuszczamy za dolne zęby. 3.Rozciągamy wargi i wypowiadamy eeee, język leży za dolnymi zębami, zęby zbliżamy do siebie, utrzymując podany układ ust przed lustrem wypowiadamy sssssss-eeeeee. 4.Wymawianie głoski w sylabach : sa -sza + wskazywanie klaśnięciem, stuknięciem w stół, itp. sylaby (później ćwiczenie asa -asza, as -asz ). 5.Klaśnij w ręce, gdy usłyszysz s na początku wyrazu: sala sad szyba sałata szum sobota szmata ser sosna szopa sen kosz los pies mysz lis grosz wąs pas kapelusz tygrys wirus basen pasek depesza ptaszek kosa oset pasza. 6.Ćwiczenia na sylabach: powtarzanie sylab sa sa sa so so so se se se su su su sy sy sy asa oso usu ese ysy as os us es ys. 7.Zabawy w wymyślanie słów zaczynających się na wyćwiczone sylaby: sa (samolot) so (sos) se (serek) su (sum)... 8.Ćwiczenia na wyrazach: sad, sala, salon, sanki, sałata, samolot, samochód, sok, sobota, sól, sufit, sowa, sopel, supeł, sukienka, sen, syn, masa, kasa, pasek, basen, fasola, nosek, piosenka, włosy, wesele, pisanka, wąsy, mięso, osada, kosa, as, las, kwas, hałas, nos, los, włos, pies, autobus, lis, napis, kaktus, kleks, konkurs, sos, spis, sosna. Miłych i udanych ćwiczeń:)

 

Nasze grupy