IV. Przyjaciele ze Stumilowego Lasu

Temat kompleksowy „W dawnych czasach”

30.03. 2020
Dlaczego dinozaury wyginęły?

  31.03.2020  Skąd wziął się węgiel?

               01.04.2020  Dlaczego ludzie mieszkali w jaskiniach?

   02.04.2020  Jak zrobić wulkan?

         03.04.2020  O czym mówią nam skamieniałości?

 

W tygodniu od 30.03 do 03.04.2020 dzieci będą brały udział w zajęciach organizowanych zdalnie, przez zestawy zadań przygotowanych przez nas, nauczycieli. Zadania będą związane z historią Ziemi – dinozaurami, wulkanami, pochodzeniem węgla, życiem ludzi pierwotnych. Dzieci dowiedzą  się, że nie jest oczywiste, dlaczego dinozaury wyginęły, ale że są różne teorie na ten temat.

Za pomocą krótkiej bajki animacyjnej pt. „Czarne złoto - Bolek i Lolek wśród górników” dzieci dowiedzą się skąd wziął się węgiel, jak wygląda i do czego służy oraz czym się zajmuje i jak wygląda górnik. Dzieci nauczą się nowej piosenki pt. „Hej, w kopalni”, którą będą mogły zilustrować za pomocą ruchu.

Dzieci będą mogły również wcielić się w rolę naskalnych artystów i stworzyć własne, domowe farby z barwników naturalnych oraz namalować palcem swoje obrazy. Dzięki ilustracji dowiedzą się jak mieszkali nasi przodkowie, a także ludzie na całym świecie, będą mogły porównać domy budowane dawniej i dziś oraz tworzyć własne wnioski na ten temat. Przedszkolak będzie mógł stworzyć swój szałas z użyciem różnych dostępnych materiałów – koców, krzeseł, poduszek.  Dziecko będzie mogło stworzyć w ten sposób własną, trochę tajemniczą przestrzeń do zabawy. Dzięki temu rozwinie  swoją wyobraźnię przestrzenną i twórczą, a jeżeli ma rodzeństwo – będzie uczyło się również współpracy, rozwiązywania konfliktów i znajdowania kompromisów.

Podczas działań praktycznych rodzica z dzieckiem, kilkulatek dowie się jak wybucha wulkan, który mógł być jedną z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia żyjących kiedyś wielkich gadów.

 

Szanowni Państwo, propozycje zajęć z dziećmi do pracy w domu zostaną Państwu wysłane odpowiednio wcześniej na cały tydzień na naszą grupę Messenger.

 

Nasze grupy