Świąteczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia udzielił się 3-latkom już 5 grudnia, kiedy to dzieci piekły w przedszkolu pierniki na wigilijny stół. W tym dniu przyniosły wałki do ciasta oraz foremki. Ciasto na pierniki przygotowane wcześniej przez panie kucharki, dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem wałkowały i wykrawały z niego pierniki o różnych kształtach.
Następnego dnia w udekorowanej sali i przy zapalonej choince z niecierpliwością czekały na przyjazd Mikołaja. 3-latki wspólnie z innymi dziećmi obejrzały specjalne przedstawienie, przygotowane przez starszych kolegów i koleżanki. Na przedstawienie przybył również oczekiwany przez dzieci św. Mikołaj, który po rozmowie z dziećmi poczęstował je przywiezionymi słodyczami. Również w sali czekała na dzieci niespodzianka - duży worek, w którym każde dziecko znalazło dla siebie upominek.
W ramach edukacji europejskiej w pierwszych dniach grudnia dzieci poznawały kolejny kraj sąsiadujący z Polską, a mianowicie Niemcy. W związku z tym zapoznały się z niemiecką flagą i określały, z jakich barw się składa. Dowiedziały się, że z tego kraju pochodzi zwyczaj ubierania choinki i wysłuchały popularnej niemieckiej piosenki pt. „O tannenbaum” opowiadającej o tym pięknym zielonym drzewku. Oglądały również charakterystycznego dziadka do orzechów pochodzącego z Niemiec i próbowały łupać nim orzechy. Dzieci poznały także niemiecki zwyczaj „kolorowego talerza” z owocami i słodyczami czekającego na dzieci w Wigilię Bożego Narodzenia. Dowiedziały się również, że z tego kraju pochodzi wiele znanych bajek napisanych przez dwóch Niemców – braci Grimm. Jednej z tych bajek „O wilku i siedmiu koźlątkach” dzieci wysłuchały z wielkim zaciekawieniem, a potem zainscenizowały scenkę w oparciu o jej treść. Po zabawie przy piosence o choince dzieci częstowały się słodyczami z „kolorowych talerzy”.
Najważniejszym dniem przybliżającym dzieciom zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe była przedszkolna Wigilia, którą obchodziliśmy 20 grudnia. W tym dniu 3-latki obejrzały jasełka przygotowane przez starsze dzieci. Po występie do przedszkola przybył oczekiwany przez dzieci Gwiazdor, który dla wszystkich przyniósł upominki. Następnie dzieci zasiadły do świątecznego obiadu, gdzie przy pięknie nakrytych stołach łamały się opłatkiem i składały sobie nawzajem życzenia. Ten uroczysty dzień dostarczył dzieciom dużo radości i wrażeń, którymi później dzieliły się ze swoimi rodzicami.
{gallery}20172018/gr2/bn{/gallery}