W dniu  26 października 2021r w naszej grupie mieliśmy okazję gościć na zajęciach st. str. Mirosława Szarzyńskiego, funkcjonariusza Straży Miejskiej w Gnieźnie.

Celem przeprowadzonych zajęć było poszerzenie wiedzy wśród przedszkolaków na temat obowiązujących zasad bezpieczeństwa na ulicy, w przedszkolu i w domu, a także rozumienie przez dzieci obowiązku ich przestrzegania. Gość wyjaśnił również przedszkolakom na czym polega różnica między strażnikiem miejskim a policjantem. Opowiedział też na czym polega jego praca, w jakich okolicznościach należy wzywać straż miejską oraz omówił elementy swego munduru.

Poprzez wspaniałą zabawę w "miasteczku ruchu drogowego" przedszkolaki utrwaliły zasady bezpiecznego poruszania się po drodze przy pomocy "autochodzików" oraz uczyły się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię.  Podczas tych zabaw utrwaliły również wiedzę na temat odczytywania podstawowych znaków drogowych. Dowiedziały się i przećwiczyły w jaki sposób należy  bezpiecznie zachować się w różnych trudnych sytuacjach, np. podczas ataku groźnego psa.

Pszczółki bardzo dziękują panu Mirosławowi za wizytę w naszym przedszkolu.

Pszczółki postanowiły wykorzystać dary Pani Jesieni i stworzyć jesienną ścieżkę sensoryczną, utworzoną z żołędzi, szyszek, liści, kasztanów, mchu i wody. Chodzenie po niej nie było łatwe, ale sprawiało dużo frajdy. Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową, a przede wszystkim stymuluje receptory.  Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po jesiennej trasie sprawił Pszczółkom mnóstwo radości i satysfakcji. Z pewnością kiedyś powtórzymy zabawę.

To już kolejna wizyta Pszczółek w ciekawym miejscu – w dniu dzisiejszym była to piekarnia.

Dzieci miały możliwość zobaczenia, jak wygląda piekarnia od środka, przyjrzenia się pracy piekarza, poznania etapów powstawania pieczywa oraz produktów potrzebnych do jego wypieku.  Zobaczyły również maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem i wielkie łopaty do wyjmowania pieczywa z pieca. Największe wrażenie wywarł na przedszkolakach właśnie on-ogromny piec, który miał wiele poziomych drzwiczek. Dowiedzieliśmy się w jakiej temperaturze i w jakim czasie pieczony jest chleb. Mogliśmy też zaobserwować, w jaki sposób i z jakich produktów powstają słodkie wypieki. Na koniec wszyscy zostaliśmy poczęstowani przepysznymi pączusiami.

Serdecznie dziękujemy właścicielowi i wszystkim pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

Wszystkie Pszczólki z niecierpliwością oczekiwały na zapowiedzianą wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Gdy nadszedł ten wymarzony dzień, na miejscu powitali nas Panie i Panowie Strażacy, którzy zaprezentowali całe wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy jaki strażak używa podczas akcji ratunkowych. Zwiedziły również stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach. Dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się także, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną oraz, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi.

Oprócz poznania tajników pracy strażaka przedszkolaki zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej – a wszystko to dzięki realistycznej makiecie edukacyjnej, w którą wyposażona jest Państwowa Straż Pożarna w Gnieźnie.

To było bardzo ciekawe i ważne spotkanie. Składamy serdeczne podziękowania Strażakom za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy strażaka.

Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami.